GPS – możliwości, wykorzystanie

0
494

GPS fimy Magellan
Prawdziwą furorę w ostatnim czasie robią urządzenia do nawigacji GPS. Rynek tego typu sprzętu rośnie w imponującym tempie. Co za tym stoi? Oczywiście ogromne możliwości jakie niosą za sobą te urządzenia. Co konkretnie potrafi nawigacja GPS, a także gdzie jest stosowana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Możliwości

Podstawowym zadaniem każdego urządzenia do nawigacji satelitarnej jest wyznaczania aktualnej pozycji. Jednak jeżeli zastosujemy odpowiednie oprogramowanie, to mamy również możliwość nawigowania do celu (jest to szczególnie wykorzystywane w transporcie drogowym). Ponadto bardzo precyzyjne pomiary są również domeną tych urządzeń.

Wykorzystanie

GPS stosujemy w bardzo wielu dziedzinach. Tak naprawdę, to nie sposób jest wymienić ich wszystkich, gdyż po pierwsze ich ilość jest bardzo duża, a po drugie ciągle powstają nowe wykorzystania dla tej technologii. Niemniej jednak można wyróżnić pewne podstawowe zastosowania. Zwykle jeżeli mówimy o wykorzystaniu GPS, to stosujemy podział na dwa obszary: cywilny oraz wojskowy. Wykorzystania cywilne to przede wszystkim wspomniany już wyżej transport drogowy. Ponadto lotnictwo również często wykorzystuje nawigację satelitarną. Również pojawiają się tutaj takie specyficzne zastosowania, jak: batymetria, archeologia, geodezja, górnictwo oraz wiele innych.

Działania

Z pewnością wiele wątpliwości budzi działanie tej technologii. Jeżeli korzystałeś już z tego typu urządzeń, to czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest możliwe, że tak mały odbiornik GPS jest w stanie wyznaczać pozycję i to z tak ogromną dokładnością? Za działaniem GPS stoi bardzo zaawansowana technologia, w której kluczową rolę odgrywają satelity nawigacyjne. Ich zadaniem jest nieprzerwalne nadawanie sygnału radiowego o ściśle określonej częstotliwości. Sygnał ten jest następnie odbierany przez specjalne urządzeni, obrabiany i na tej podstawie wyznaczana jest pozycja. Do poprawnego działania, oprócz satelitów, konieczne są również stacje kontroli, które będą nadzorowały pracą całego systemu. Tak więc patrząc na technologię nawigacji satelitarnej, musimy wiedzieć ją w kontekście modułowym. Fachowymi określeniami dla tych modułów są: segment kosmiczne (wspomniane satelity), segment kontroli (stacje nadzorujące pracą systemu) oraz popularne odbiorniki.